Dekan Aysu Altaş'ın önderliğinde düzenlenen iki günlük etkinlikler kapsamında, Nevşehir Turist Rehberleri Odası Başkanı Özay Onur öğrencilerle buluştu.

Etkinlikler, ASÜ konferans salonunda gerçekleştirilen Nevşehir Turist Rehberleri Odası Başkanı Özay Onur'un konferansıyla zenginleşti. Turizm Fakültesi öğrencilerinin merak ettiği soruları yanıtlayan Onur, mesleki deneyimlerini gençlerle paylaştı.

Konferansta kendi deneyimlerinden örnekler veren Onur, başarıya ulaşmak için gösterdiği çabadan bahsetti. "2001 yılında mezun olduktan sonra Nevşehir'de turizm alanında çalışarak dilimi geliştirdim ve tur rehberliği kariyerime adım attım. Sabır ve azmin yolu uzundur, işi layıkıyla öğrenmek için en az dört yıl sürekli çalışmak şart." dedi.

Bir öğrencinin "Yemek çeşitleri anlatılırken özel eğitim gerekli mi?" sorusuna Onur, tur rehberlerinin gastronomi konusunda üstün becerilere sahip olmaları gerektiğini ifade etti. Hangi mutfağın ürününün daha lezzetli olduğunu iyi bir biçimde anlatmanın önemine vurgu yaptı.

Rehberlik mesleğinin zorluklarına da değinen Onur, mesleğin önemini vurgulamak adına "Rehberliği mezara sokmayın" temalı kampanyalardan bahsetti ve Nevşehir merkezde ve çevre illerdeki rehber sayısına dikkat çekerek Aksaray'daki rehber sayısının artması gerektiğini öğrencilere hatırlattı.

Pandemi ve deprem bölgesinde tur düzenleyen rehberlerin aldığı önlemlerle ilgili bir soru üzerine, şu anda sadece bireysel önlemlerin alındığını ve bir vakıf kurulması durumunda mağdur rehberlere destek olunabileceğini belirtti.

Etkinlik turizm fakültesi Dekanı Aysu Altaş'ın Nevşehir Turist Rehberleri Odası Başkanı Özay Onur'a anı belgesi takdim etmesiyle devam etti. Konferansa katılan Yeşil Doğa Dernek Başkanı Abdulkadir Ay ise bölgesel kalkınmada turizmin önemine dikkat çekerek, farkındalık üreten Dekan Aysu Altaş'a Yeşil Bayrak Ödülü'nü takdim etti

Simya Koleji’nde çocuklar için yaz okulu kayıtları başlıyor Simya Koleji’nde çocuklar için yaz okulu kayıtları başlıyor

Whatsapp Image 2024 04 25 At 12.52.43

Kaynak: HABER MERKEZİ