Federasyon tarafından yapılacak olan “Anatolia MTB Stage Races” bisiklet yarışı 24-27 Ağustos tarihlerinde Kayseri, Nevşehir ve Kırşehir’de gerçekleştirilecek.

Dünyanın dört bir yanından gelecek amatör ve profesyonel bisikletçilere ev sahipliği yapacak olan yarış, dünya medeniyetinin ilk örneklerine kadar uzanan tarihi ve kültürüyle “Medeniyetin beşiği” Anadolu’nun üç kentinde gerçekleşecek.

Parkurları, coğrafyası, iklimi ve çok daha fazlasıyla tarih kokan Anadolu’da pedallar 120 kilometre boyunca medeniyetin izinde çevrilecek. 4 gün 4 etaptan oluşan ve dünyanın dört bir yanından gelecek amatör ve profesyonel bisikletçiler birbirlerinin yanı sıra zorlu parkurlarla da mücadele edecek.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Etaplı Dağ Bisikleti Yarışı Kayseri, Nevşehir, Kırşehir’de görsel olarak en güzel mekânlarda sportif tanıtım amaçlı 24-27 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.  

“YARIŞ TÜRKİYE’DE ETAPLI OLARAK İLK KEZ DÜZENLENİYOR”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Anadolu’da MTB Stag Race Dağ Bisikleti Yarışı’nın Dünya Bisiklet Birliği (UCI) tarafından resmi olarak teçhil edilen bir yarış olduğunu söyledi.

Dünyanın dört bir yanından gelecek vadeden amatör ve profesyonel dağ bisikletçilerinin katılacağı yarışın Türkiye’de etaplı olarak ilk kez düzenlendiğini aktaran Müftüoğlu, “Kayseri İncesu‘da başlayacak olan yarış Nevşehir etabından sonra Kırşehir’de sona erecek. Bisiklet sporu dünyada çok büyük ilgi görmektedir. Sağlıklı yaşam ve kolay ulaşımın yanı sıra ekonomik anlamda vaz geçilmez bir ulaşım aracıdır. Kayseri, Nevşehir ve Kırşehir’de düzenlediğimiz MTB- Dağ Bisikleti etaplı yarışı ilk kez Türkiye’de düzenleniyor. Tüm halkımızı izlemeye davet ediyorum. Erciyes’ten bozkıra yolculuk edeceğiz.” diye konuştu.

TFF 3. Lig 4. Grup’ta 2. haftanın ardından görünüm TFF 3. Lig 4. Grup’ta 2. haftanın ardından görünüm

4 GÜN 4 ETAP

Mistik güzellikleri ve kültürüyle binlerce yıldır insanlığın gözdesi konumunda olan Anadolu, bu yıl onlarca bisikletçiyi ağırlayacak.

Altın çağının yaşandığı bisikletin en ilgi çeken organizasyonlarından olan “Anatolia MTB Stage Races”te sporcular, 4 günde 4 etapta mücadele edecek.

1. Etap Zamana Karşı (XCT) – Kayseri (İncesu) – Zamana Karşı – 2,5 kilometre

Yarışın birinci etabında bisikletçiler, efsanelere konu olan Erciyes Dağı’nın eteklerinden pedal çevirecek. Sporcular, 24 Ağustos Perşembe günü Kayseri İncesu’daki ilk etapta 2.5 kilometre boyunca zamana ve birbirlerine karşı yarışacak. 

2. Etap – Noktadan Noktaya (XCP) – Nevşehir (Ürgüp) – 36 kilometre

Anadolu’nun kalbinde organize edilen MTB Stage Races’in ikinci gününde ve ikinci etabında ise bugün hala sırları çözülemeyen, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan peri bacalarının diyarı Nevşehir’de bisikletçiler 35 kilometrelik parkurda mücadele edecek.

Kapadokya bölgesinin önemli merkezlerinden birisi olan Ürgüp merkezden başlayacak olan yarış, Hadosan toprak yoldan Ortahisar, Çavuşin ve Rose Valley tırmanışla Ortahisar Kasabası, Pancarlık, Ürgüp’de tamamlanacak.

3. Etap – Maraton – (XCM) – Kırşehir – Kaman (Kalehöyük) – 64 kilometre

Yarış üçüncü gününde, tarihin izlerini binlerce yıl boyunca taşıyan ve “Bozkırın Kalbi” olarak bilinen Kırşehir’de devam edecek. Türk edebiyatının en önemli ozanlarının ve şairlerinin yetiştiği yerde bisikletçiler, sert rüzgarlara ve kavurucu sıcağa karşın 47 kilometre pedal çevirecek. Yarışın 3. etabı, Cacabey Medresesi, stabilize yollardan Karıncalı, Demirli, Kurancılı ve Çağırkan geçilerek, Türk ve Japon hükümetlerinin kültürel ve ekonomik iş birliği ile yapılmış olan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi önünde son bulacak.

4. Etap – CrossCountry – (XCO) – Kırşehir (Aşıkpaşa Tabiat Parkı) – 34 kilometre

İnsanlık tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan coğrafyada geçen yarışın son etabı ise 4,7 kilometre uzunluğa sahip.

Kırşehir’de bulunan Aşıkpaşa Tabiat Parkı çevresinde oluşturulmuş parkurda, Olimpik CrossCountry yarışmaları yapılacak. Elite Sporcular toplamda 7 tur atacak. 

Kaynak: HABER MERKEZİ