Vatandaşlar, temmuz ve ağustos aylarında günün ilk ışıklarıyla birlikte serin havada kabak çiçeği topluyor. Toplanan kabak çiçekleri yöreye özgü tariflerle dolma yapılıyor.

Festivalde bağ bozumu yapıldı Festivalde bağ bozumu yapıldı

Ürgüp'te çiftçilik yapan Menşure Hanım, her yıl temmuz ve ağustos ayların sabahın erken saatlerinde tarlaya giderek kabak çiçeği topladıklarını, yılın her vakti taze toplama imkanı olmadığı için toplanan çiçeklerin belirli işlemlerden geçirerek dondurucuya koyulduğunu söyledi.

Dolmayı gurbette olan çocuklarına ve misafirlerine ikram ettiklerini söyleyen Hanım, yapılan kabak çiçeği dolmasının püf noktalarını şu şekilde anlattı: “Kabak sebzesinden türlerine göre yemek, tatlı, kuruyemişlik çekirdek gibi ürünleri de alıyoruz. Çiçeğin içerisine konacak iç hazırlıyoruz sonra kabak çiçeklerini yıkayıp içlerindeki parçaları tabanını delmeyecek şekilde kopartıyoruz.

Önceden hazırlanan iç, çiçeklere dolduruluyor ve üçgen şekilde uçlar birbiri üzerine kapatılarak açılmayacak şekilde, pişirilecekse tencereye daha sonra yenecekse saklama kabına diziliyor. Üzerini geçmeyecek şekilde su koyup pişiriliyor. Kabak çiçeklerinin üzerinde zeytinyağı gezdirip, kısık ateşte 20 dakikada pişen Kabak çiçeği soğuduktan sonra servis ediliyor.” 

365789214_780211640559999_6776988554081277073_n

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR