Müftülük, daha önce hafızlık yapmış, farklı sebeplerle hıfzını zayıflatmış vatandaşların hafızlıklarını pekiştirmelerine yardımcı olmak ve hafızlıklarının korunmasına katkı sunmak amacıyla yarışma düzenleyecek.

Yapılan açıklamada; "Kitabımız Kur'an-ı Kerim nazil olduğu günden itibaren hem sadırlarda Ezberlenerek, hem de satırlarda yazılarak günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan Koruna gelmiştir. Kur'an'ın ezberlenerek korunması bakımından hafızlık müessesesi büyük Önem arz etmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 10 bin kişi hafızlığını tamamlayıp başkanlıkça yapılan sınav sonucunda hafızlık icazet belgesi almaktadır.

2023 yılı itibariyle bu belgeyi almaya hak kazananların sayısı 200 bin’e ulaşmıştır. Hafız vatandaşlarımızın bir kısmı kurumda görev yaparken, yarıdan fazlası kurumda görev yapmamaktadır. Kurumsal olarak personelimiz için hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okumaya dair değişik kurslar açılmakta ve yarışmalar düzenlenmektedir.

Başkanlığımızca 2024 yılında hafızlık müessesesinin korunmasına katkı sunmak ve daha önce hafızlık yapmış fakat farklı sebeplerle hıfzını zayıflatmış vatandaşlarımızın hafızlıklarını pekiştirmelerine yardımcı olmak amacı ile Başkanlığımızda çalışmayan vatandaşlarımıza yönelik hafızlık yarışması yapılması ilgi olur gereği uygun görülmüştür.

Bu itibarla; Kadın ve erkeklere ayrı ayrı düzenlenecek olan yarışmanın hem yerel, ulusal ve Sosyal medya aracılığı ile hem de camilerimizde vaaz ve hutbelerde halkımıza duyurulması, İl ve ilçelerde hafızlığını pekiştirmek isteyen vatandaşlarımıza 2023 yılı içerisinde Uygun olan mekânlarda (cami vb.) Hafızlığı Pekiştirme Kursları açılması, Bu kurslarda yeterli sayıda personel görevlendirilmesi, Açılacak olan kursların yer ve zaman bilgisinin vatandaşlara duyurulması gerekmektedir" denildi.

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI

T.C. vatandaşı olmak, 1 Ocak 2024 itibari ile 30 yaş üzeri olmak. Diyanet İşleri Başkanlığında çalışmıyor olmak. Diyanet İşleri Başkanlığından emekli olmamış olmak. Yarışma; 5 cüz, 15 cüz ve 30 cüz olmak üzere üç kategoride yapılacak. Her yarışmacı bir kategoriden yarışmaya katılabilecek. Yarışmaya 5 cüz veya 15 cüz kategorisinden katılacak olanlar, müracaat sırasında cüz aralıklarını belirtecekler. Yarışmacılar ikamet ettikleri ilden yarışmaya müracaat edecekler. Hafızlık Belge şartı aranmayacak.

MÜRACAAT

Şartları taşıyan vatandaşlar, 1 Ocak - 2 Şubat 2024 tarihleri arasında bulundukları yerdeki il/ilçe müftülüğüne müracaat edecek.

Bu şartnamede belirtilen şartları taşımadığı sonradan anlaşılan katılımcının başvurusu iptal edilecek. HABER: MEHMET GÜNAY

Editör: Mehmet Günay