Simya Koleji’nde çocuklar için yaz okulu kayıtları başlıyor Simya Koleji’nde çocuklar için yaz okulu kayıtları başlıyor

Müdürlük 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 2’nci Maddesi gereğince sanayi işletmelerinin sanayi siciline kayıt edilmesi ve sanayi sicil belgesi almalarının bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Müdürlükten yapılan duyuruda, “Sanayi Sicil Belgesi alan işletmeler aynı Kanunun 5’inci Maddesine göre her yıl vermek zorunda oldukları bir yıllık faaliyetlerini gösteren yıllık işletme cetvellerini takvim yılı sonundan itibaren en geç dört ay içinde (30 Nisan tarihine kadar) bağlı bulundukları İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüklerine bildirmek zorundadırlar. Bu çerçevede sanayi siciline kayıt olan işletmelerin 2023 yılına ait Yıllık İşletme Cetvellerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yayımlanan SGM 2014/11 no’lu Tebliğin 11’nci maddesi uyarınca e- Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden (http://sanayisicil.sanayi.gov.tr) elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir. Yoğunluk yaşanmaması adına son güne bırakılmaması önem arz etmektedir. Sistem 7 gün 24 saat açık olduğundan mesai saatleri dışında da girişler yapılabilir.

Yapılan incelemede 29 Nisan tarihi itibarıyla ilimizde Yıllık İşletme Cetveli vermesi gereken Sanayi Sicil Belgesine sahip 808 işletmeden 449’unun verdiği, 359 işletmenin ise henüz vermediği tespit edilmiştir. Söz konusu zorunluluğu yerine getirmeyen işletmelere aynı kanunun ilgili maddeleri uyarınca 2024 yılı için belirlenen 8 bin 322 TL İdari Para Cezası uygulanacağından, ilgililerin cezai müeyyideye maruz kalmamaları açısından 30 Nisan tarihine kadar 2023 yılı Yıllık İşletme Cetvellerini sistem üzerinden vermeleri önem arz etmektedir. Sanayi işletmeleri tereddüt edilen hususlarda bizzat İl Müdürlüğümüz Sanayi Sicil birimine müracaat edebilir.” İfadelerine yer verildi.

Kaynak: İSMAİL IRMAK