60 saniyede Nevşehir gündemi (27 Mayıs 2024) 60 saniyede Nevşehir gündemi (27 Mayıs 2024)

Bakanlığın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi projesi (TAKEP) kapsamında, Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce üreticilere dağıtımı yapılan 65 kilogram “Rhızobıum Ciceri” bakteri aşılamasının nohut yetiştiriciliği yapılan arazilerde uygulanmaya başlanıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Memiş, “Günümüzde tarımsal üretimde birim alandan en yüksek faydanın elde edilebilmesi için kalite ve verimliliği etkileyen yöntemlerden birinin de “Rhızobıum Ciceri” bakteri aşılamasıdır. Bu yöntem ile baklagil bitkilerinin köklerinde bulunan nodoziteler toprağa azot bağlayarak azot fiksasyonu gerçekleştirir. Bu fiksasyon kimyasal gübre kullanımına göre 4 kat daha fazladır. Bu durum topraktaki bitki besin maddelerini artırarak kendinden sonra yetişecek bitkiler için çok uygun bir ortam oluşturmaktadır.” dedi.

Baklagil bitkilerinde bulunan bu nodozitelerin sayısını, rhızobıum bakterisi artırdığından ekimi yapılacak tohumlarında bakteri aşılamasının yapılması ile birim alandan daha fazla ürün almanın hedeflendiğini de belirten Memiş, “Bakteri aşılamalarının Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personellerince çiftçilere uygulamalı olarak yerinde gösterilerek teknik bilgiler verilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: MEHMET GÜNAY