Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa köyünde ikamet eden Selim Orhan, akşam ahıra kapattığı koyunların sabah yerlerinde olmadığını fark etti.

Bir süre kendi imkânları ile evinin çevresinde ve vadilerde arama yapan Selim Orhan, koyunlarını bulamayınca çalınmış olabileceklerini düşünerek durumu jandarma ekiplerine bildirdi. İhbarı değerlendiren Nevşehir İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ve Ürgüp ilçe Jandarma Komutanlığı ekipleri koyunların bulunması için çalışma başlattı.

AK Parti heyetinden Bakan Tekin’e ziyaret AK Parti heyetinden Bakan Tekin’e ziyaret

Çevrede güvenlik kamera araştırması yapan jandarma ekipleri Selim Orhan’ın komşusunda bulunan güvenlik kamera görüntülerini izledi. Gece saatlerinde 26 adet koyunun araziye doğru gittiğini gören jandarma ekipleri önce karadan sonra da havadan arama başlattı. Uzun süren aramalardan sonuç alınamayınca Jandarma Asayiş Timleri havadan İnsansız Hava Araçları (İHA/DRON) ile arazide geniş çaplı arama yaptı. Yapılan arama neticesinde kaybolan 26 adet koyun yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunarak sahibine teslim edildi.

Koyunlarına kavuşan Selim Orhan, “Koyunlarımı akşamüstü ahıra kapatmıştım. Sabah otlatmaya götürmek için geldiğimde kapının açık olduğunu ve koyunların olmadığını fark ettim. Çalınmış olabileceklerini düşündüğüm için jandarmaya haber verdim. Her yeri aradık taradık, en sonunda dron ile izlerini bulduk. Gittik oradan altık geldik. Jandarmadan Allah razı olsun, iyi ki varlar. Onlar olmasa biz ne yapardık. Jandarma bizim her şeyimiz. Onlar bizim Mehmetlerimiz.” dedi. 

AW074365_03AW074365_04AW074365_01AW074365_02

Kaynak: İHA