Valilik, Av Dönemi Merkez Av Komisyonunun (MAK) kararına göre av sezonunun 3 Mart tarihi itibariyle ülke genelinde kapandığını belirtti.

Av sezonu ile ilgili yapılan açıklama ise şu şekilde, “4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 3 üncü maddesine dayanılarak 15 Haziran 2023 tarihinde toplanan Merkez Av Komisyonu 2023-2024 yılı av döneminde avcılığın düzenlenmesine ilişkin almış olduğu karara göre; 2023-2024 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu (MAK) Kararı uyarınca av sezonu 3 Mart tarihi itibariyle ülke genelinde kapanmıştır.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaban hayatı için; avcılık faaliyetlerinin yasak olduğu, av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme dönemlerine girdiği bu dönemde av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanmaması; toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara girerken daha hassas hareket etmesi hususu önemlidir. Bu itibarla Tarım ve Orman Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğümüz av koruma ekipleri, Emniyet ve Jandarma Kolluk Kuvvetleri bu av döneminde bölgemizde gerekli koruma kontrol çalışmalarını yürütmüş olup, bu hususta desteklerini esirgemeyen tüm duyarlı ve doğayı koruyan kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlarımıza ve avcı camiasına teşekkür ediyoruz.

Küsmez, Türk Kadınlar Birliği Onursal Başkanı oldu Küsmez, Türk Kadınlar Birliği Onursal Başkanı oldu

Bir sonraki 2023-2024 av dönemi açılışına kadar avcı camiasının silahlarını raflarına kaldırarak iyi bir dinlenme ve yaban hayatının da verimli bir dönem geçirmelerini temenni ediyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ