Enuygun.com'dan yapılan açıklamaya göre, 2023 sona ererken yeni yıl için tatil planları yapanları, üç günlük bir tatil fırsatı bekliyor.

Bu sene yılın son günü 31 Aralık Pazar gününe denk geliyor. 1 Ocak Pazartesi günü de resmi tatil olduğu için seyahatseverler bu tarihlerde 3 günlük bir tatil fırsatı yakalıyor.

Enuygun.com'un verilerine göre, 29 Aralık hafta sonu için yapılan otel rezervasyonları bir önceki haftaya göre yüzde 25 arttı. Son dakika rezervasyonları da hesaba katılarak artışın yüzde 30'u geçmesi bekleniyor.

ŞEHİR OTELLERİ TERCİH EDİLİYOR

Kapadokya semalarından "Gazze'de acil ateşkes" çağrısı (video) Kapadokya semalarından "Gazze'de acil ateşkes" çağrısı (video)

Yılbaşı için en çok otel rezervasyonu yaptırılan yerlere bakıldığında, İstanbul'daki şehir otellerinin bu yılbaşı tatili için en çok tercih edildiği görülüyor.

İstanbul'daki şehir otellerini Antalya, Uludağ, Lefkoşa ve Nevşehir otelleri takip ediyor.

İstanbul şehir otellerindeki artışı hem bu tesislerin şehre olan yakınlığıyla hem de Riva, Ağva gibi yerlerin bu mevsimde çok güzel olmasıyla bağdaştırmak mümkün oluyor. Yeni yıla eğlenerek girmek isteyen seyahatseverler ise Kıbrıs ve Antalya'daki yılbaşı programı olan otelleri tercih ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enuygun Otel İş Geliştirme Müdürü Ferhat Uyanık, "3 günlük tatil fırsatı otel rezervasyonlarında anlamlı bir artış oranını beraberinde getirdi. Seyahatseverler genelde kısa kış tatilleri için rezervasyonlarını son birkaç güne bırakıyor. Yani otel rezervasyonlarındaki bu artışın 29 Aralık'a kadar artmasını bekliyorum. Yılsonuna dek 29'u haftası için otel rezervasyonlarındaki artış yüzde 30-35 bandına gelecektir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA