BAKLA ZINNI

TÜRKÇE ADI     : BAKLA ZINNI

LATİNCE ADI    : EPICOMETIS (TROPINOTA) HIRTA. COL.

İNGİLİZCE ADI :  SCARAB BEETLE 


Bakla Zınnı Tanımı Ve Yaşayışı
 
• Bakla zınnı erginleri, yaklaşık 10mm boyda ve siyah mat renklidir. Vücudunun üzeri sık ve oldukça uzun sarı tüylerle kaplıdır. Kın kanatların üzerinde beyaz lekeler bulunur.
 • Kışı larva ve ergin döneminde toprakta geçirir. İlkbaharda, meyve ağaçlarının ve diğer bitkilerin çiçek açtıkları zaman çıkan erginler, çiçeklerle beslenirler.
 
Bakla Zınnı Zarar Şekli
 
• Erginler, meyve ağaçları ve diğer bitkilerin çiçeklerinin dişi ve erkek organlarını, genç yaprakları, tomurcuk ve meyveleri yiyerek zarar verirler.
 
Bakla Zınnı Zararlı Olduğu Bitkiler
 
• Bakla zınnı polifag bir zararlıdır. Turunçgiller dahil bütün meyve ağaçları, bağ, hububat, süs bitkileri, bazı sebze ve yabancı otlarda beslenerek zarar yapar. 
 
Bakla Zınnı Mücadele Yöntemleri:
 
Kültürel Önlemler
 
• Ağaçların çiçekli olduğu dönemde yapılacak kimyasal mücadele, döllenmeyi sağlayan balarısı ve diğer böceklere zararlı olduğu için, Bakla zınnı mücadelesinde kültürel önlemler çok önemlidir. 
Toprak işlemesi ile toprakta bulunan yumurta, larva ve erginlerin zarar görmesi ve böylece zararlı popülâsyonunun düşmesi sağlanmalıdır.

Mekanik Mücadele
 
• Bakla zınnı erginleri, günün güneşli saatlerinde çok hareketlidir. 
 
Bu nedenle, erginlerin az hareketli oldukları sabahın erken saatlerinde, ağaçların altına çarşaflar serilmeli ve ağaçlar kuvvetlice silkelenerek, ergin böceklerin çarşafın üzerine düşmesi sağlanmalı ve düşen böcekler toplanarak öldürülmelidir.
 
Biyoteknolojik Mücadele

  • Ağaçların altına mavi renkli leğenler yerleştirilir ve bu kaplar yarıya kadar su ile doldurulur. 
 Ergin böcekler, mavi renge yönelerek, kapların içindeki suya düşer.
Düşen böcekler, toplanarak imha edilir.
 
Bakla Zınnı Kimyasal Mücadele
 
• Bu zararlı ile mücadelede, çok zorunlu olmadıkça kimyasal mücadele tavsiye edilmemektedir.
 Popülasyonun çok yüksek olduğu bahçelerde, bir miktar arı kaybı da göze alınarak, kimyasal mücadele yapılabilir. Mücadeleye karar verebilmek için, Bakla zınnı erginlerinin ve zararının görülmesi gerekir. 
 
Bu nedenle, ağaçların pembe tomurcuklarının görüldüğü zamandan itibaren, erginlerin çıkışı gözlenmelidir.

YORUM EKLE