İçinde yaşadığımız dünyada her ülkenin milli politikaları gereği hedefleri vardır, onun gerçekleşmesi için değişik siyasetler uygulayıp insanları kazanma peşindedirler. Ülkemizin hedefinin 2023.de, Cumhuriyetimizin kuruluşun 100.yılına kadar örnek uygulamalarla, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL icraatlarında ve mevcut iktidarın vizyonunda görüyoruz…

Muhalefet partilerine bakıyoruz alternatif politikaları az, Sizin hedefiniz nereye? İktidar partisinin yaptıklarına karşı; muhalefet partilerimizce bazen sert, bazen de yapıcı eleştirileri ulusal medyadan takip etmekteyiz. Dış işleri bakanı Sayın Davutoğlu’nun yaptığı çalışmaları gıptayla izliyoruz, umarız hedefini tutturur… Kültür bakanlığı ve Milli eğitim bakanlığının yaptıklarını az buluyoruz…

Gençlik geleceğimizdir. Türk cumhuriyetlerimizin yerini bilmeyen, AB sevdasına kendini kaptırmış, internet bağımlısı ve cep telefonlarının bağımlısı olmuşsa burada hepimizin sorumluluğu aynı olmalıdır. Globalleşen dünyada iletişim elbette çok iyi kullanılmalıdır. Lakin gençlerimizin bu alanda ilgili bakanlıklarca, kendi öz kültürümüzün müzikle, sporla ve teşviklerinin artırılması gerektiğine inanıyoruz. Anayurdumuz orta Asya’dan gelen Ruhumuzun kaynaklarının kurutulmaması lazımdır. Millî ve dini alanda yapılan son yıllardaki hizmetleri takdir etmekle beraber, yeterli buluyor musunuz?

Örnek mi: Argo konuşanlar, büyüklerine saygısı azalanlar, şiddet içeren sahnelerde, kadınlarımız öldürülüyor, âdeta eziliyor, ulusal televizyonlarda yayınlanan bazı dizilerin ilgili iki bakanlığımızca RTÜK kontrolü acilen sağlanmalıdır… Bize gelen şifahi şikâyetler bu yöndedir. Kendi atalarımıza saygısı olan gençler yetişmesi için, değişik yarışmalar düzenlenmesi, Müzik etkinlikleri yapılması gereklidir diyoruz. Yeşilay gönüllüleri olarak, aile birliğimizin parçalandığına üzülmekteyiz. Hepimizin gayesi sağlıklı nesil, sağlıklı toplumdur.

Türkiye’de fikri tıkanma var, dünyanın geldiği özgürlükçü, çoğulcu, katılımcı bir nokta. Artık Marksist Leninist-tepeden inmeci ayaklanmacı yöntemler aşıldı. Türk halkımızın 3 şey istediğini biliyoruz hepimiz.

1- Demokratik hak ve adam yerine konmak,

2- Ekonomik refah,

3- Sosyal dayanışma duygusu.

Bazı bürokratlarda olan yanlışların düzeltilmesini siyasilerimizin ustalık döneminden bekliyoruz… Valiliklerde, Kaymakamlıklarda hatalı olan bürokratları isimce yazmak istemiyoruz. Bizler gönüllülük esasına göre çalışırken şevkimizi kırmaya çalışan kişileri nezaketle ramazan ayında rehberlik ediyoruz. Bize yakışan budur. Görev yetki alanında sivil toplum kuruluşlarıyla diyaloğu kuramayan, Tütün il kurulunda sivil toplum kuruluşuna yer vermeyen sağlık il sekreterliğini, 2010-ve 2011 yılında aldıkları kararda eksik yanlarını bir kez daha gözden dikkatlice geçirmelerini tavsiye ediyoruz…

Şehrimiz Kültür ve Turizm beldesidir, İçki tüketiminde artış vardır. Yerlilerce tüketiminin azalmasına yapılan önerilerimizde, kendisini yenilemeyen, randevu istenildiğinde sivil toplumların sesine kulak vermeyen, hatta geri dönmeyen! bazı bürokratlarımız erimeye mahkûmdur…

Demokrasi halka tepeden bakarak değil onun içinde yaşatılır.

Neslimiz de tarihini bilen, okuyan ve yaşayanlardan olmasını arzu ediyoruz. Yoksa AB girdiğimizde, gerçekten alırlar mı tam net de değil ama? Türk ve İslam kültürüne yabancı bir nesil olmasın!

Doğu ve güneydoğuda ülkemiz topraklarında Federasyon isteyen bir Parti temsilcisi, açıkça özerklik ilan edebiliyorsa eğitim alanında, güvenlik alanında çok şeyler yapmak lazımdır… Sabah TV haberlerini izliyoruz sinsi terör daha hala devam etmektedir. Allah ülkemizi iç ve dışa düşmanlarımızın şerrinden korusun…

____________

Yıl 2021’deyiz, 10 yıl önce yazmıştım, yerel ve Ulusal seçimler oldu, siyasi partiler yollarına devam ediyorlar.

Bazı Yeni partiler kuruldu, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan oldu kendisini gururla takip ediyoruz.

Başarılı birçok alanda yatırımlar yapıldı, Ulusal medyadan, TV kanallarından izliyoruz, muhalefet partileri, STK konuşuyorlar...

Yapıcı olmak her zaman iyidir.

STK başkanlıkları yaptım, birçok konferanslar verdim.

Hepimizi derinden üzen,

Fetö’nun iç ve dış mihraklarınca ülkemizde hain darbe girişimde bulundular, Türk Milletimiz üzerinde oynanan oyunları TSK ve Emniyet güçlerimizin başarılı operasyonları ile milletimizin demokrasi ve cumhuriyetimize sahip çıkmasıyla birliktelik içinde yendik.

Bir çok şehitler verdik, gazilerimiz oldu.

15 Temmuz’dan sonra, bölgede olan savaş, komplolar ile bazı dış ülkeler bu seferde, insan kaçakçılığı, göçlerle insanları ülkemize kaçak yollarla sokmaya başladılar, Suriyeli, İranlı, Afganlı v.b. hala yurdumuzdaki birçok şehirlerde yaşıyorlar...

Bazı sıkıntılar var, devletimizin ilgili birimleri takip ediyor, suçluları anında yakalıyorlar.

Dünya iklimi değişti, aşırı ısınma, susuzluk arttı.

Ormanlarımız bilinçli korunması lazım, halâ yanan Manavgat ve diğer yerlerde ülkemizin akciğerleri yanıyor.

Antalya’da ormanı kundaklayan 16.yasinda olan bir suçlu yakalanmış ona sevindim, Allah’ım yangınla mücadele edenlere güç kuvvet versin.

Genelde arabamla giderken yolda durur alırım, duasını almak amacıyla.

Bir günde otobüsü bekleyen,

Endüstri Meslek lisesinden hocam

Din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretmeni Muhteşem Ağır beyi, arabamla dolmuş bekliyorum demişti, Cenabı Allah razı olsun kendisinden, bizlere emeği geçen tüm Eğitimcilerimize minnettarız.

Alibey camisine cenaze törenine, götürmüştüm, biraz yolda sohbet ettikten, sonra;

Necip Fazıl Kısakürek Bey’e sormuşlar.

İnsanlar kaç çeşittir:

#Vakti beş olanlar,

#Vakti boş olanlar,,, demişti.

Din kültürü başkadır, Ahlâk bilgisi başkadır dönemde seçmeli dersler olaraktan Okuyan nesildik...

Halâ kitapları okurum, şiirleri okurum.

Eksikliklerimizi böyle giderebiliriz.

Türk tarih kurumu ve HBV üniversitemizde yapılan, Hacı Bektaş Veli sempozyumu dün katıldık...

Hacı Bektaş- i Veli’nin eserlerini iyi okumak ve okutmak lazımdır.

UNESCO ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, düzenlenen, Hacı Bektaşi yılı, Hünkâr Hacı Bektaş Veli bin 750. anma törenleri iyi oldu emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Üniversite yerleşkesinde yapılan, kültür bakanlığı, konuşmacılar, yerel ve ulusal medyamız, protokolü gördük.

Vatandaşlarımız, ilimizde bize göre, katılımı az, halkımızın haberimi yok anlayamadım, insanlarımızın aydınlatılması lazım.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."

***Kadınlarımızı okutunuz,

******Eline, diline, beline sahip ol,

*********Bir olalım, iri olalım, diri olalım...

Daha birçok öğretileri ve güzel sözlerinin kaynağı, Horasan’dan gelen ,

Hoca Ahmet Yesevi hazretlerinin talebelerinden birçokları var, Allah’ım mekanlarını Cennet eylesin...

Türk tarihimizin,

Ağustos ayında, şanla, zaferlerle doludur. Kurtuluş Savaşı’nda, kadınların rolü ve ilgili kitabı okudum harika.

Atatürk ve silah arkadaşlarının emekleri çok, tüm tarihler boyunca, vatan için, bayrak için canlarını veren, hala Suriye’de, diğer ülkelerde savaşarak, şehit olanlar var.

Şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimizin tamamına şifalar diliyorum...

--++++-----------------

***Yıl 2023 aylardan ise, Mayıs.

Hıdırellez şenlikleri Türk dünyasında ve inanışlara göre sabah haberleri dinledik, Edirne de turist sayısı yüzde yüz artmış şenliklere katılmak için.

Bizim ilimizde neleri yapacaklar merakla bekliyoruz.

Ürgüp, Avanos, Hacıbektaş, Kozaklı, Acıgöl, Derinkuyu, Gülşehir ve merkez ilçemiz de sadece yerel medyada yayınlanan dünkü Sosyal medyaya baktım, tema gönüllüleri vadilere altın çilek ekmiş.

İnşallah gençler bugün ne Dilek dilerseniz o kabul olur derlerdi bazı büyüklerimiz...

Söylemedi demeyiniz, çocuklar, Orta yaşlılar, ihtiyar vatandaşlar neşeli, sağlıklı huzurlu nice yıllara.

Cennet vatan ülkemiz ve İslâm âlemine de hayırlar a vesile olsun inşallah...

Kitapları, okumak, yazmak lazım vesselam.

Herşey gönlünüzce olsun...

Herşey gönlünüzce olsun dileklerimizi sunuyorum...